Partneři

TOMPO
stavby
generální partner


Zámečnictví Olymp


Václav Hruška,4Ever
prodej a servis velomateriálu

Bělohlávek
ovoce, zelenina


SEPTIMA


Alcar Bohemia

B2
Expedice Mahacup v roce 3115

Expediční deník

25.8. 3115
Dnes jsme možná učinili tak velký objev, že by to, za předpokladu, že je to pravda, posunulo celou mahacupologii dopředu mílovými kroky. Neváhám parafrázovat, že by to byl velký krok pro nás, mahacupology a obrovský krok pro lidstvo. Ale začnu po pořadě…


20.7. 3115
Dnes se naše výprava složená ze špičkových vědců několika prestižních univerzit konečně dostala do Čerčan. Odmítli jsme doprovodné bajky a pro podnícení atmosféry jsme se ubírali pěšky Festináriovou třídou, která spojuje tuto malebnou středočeskou vísku s Chlumem, magickým to cílem našeho putování. Mimochodem, na Festinárově třídě bydlí i klan Veselků, jejichž prapředek Lustig si zde postavil bombastickou rezidenci ve tvaru obřího Ruského kola. Na zahradě jsou všechny dřeviny sestříhány do tvaru párku, který byl nejoblíbenější traťovkou tohoto excelentního bikera.

Ale po úspěchu a náhlém zbohatnutí cyklofirmy Kajman brothers se sem přestěhovali i šikovní bratři Kajmošenkové, kteří svůj úspěch založili na luxusních sedlech z kajmaní kože.

Festináriova třída vroubená přepychovými paláci místní smetánky, náhle za vesnicí ostře kontrastuje s panenskostí Evropské přírodní rezervace Chlum. Třída zde končí fontánou v podobě čurajícího chlapečka. Není to však napodobenina známého bruselského originálu. Tato rozkošná socha byla vytvořena dle fotografie samotného Festiniho. Byla pořízena na jarním soustředění ČESYKu v roce 2004 v Krkonoších. Fotografii jsem si založil zde.

"Tak jaktak na to koukám, ten Festini, byl asi opravdu chlapeček", pronesl náš biolog, známý svou rýpavou náturou. Meteorolog expedice mu začal vysvětlovat, že fotografie byla pořízena na konci zimního období, tedy v nízkých teplotách a přešel k obšírné přednášce na téma Jak působí chlad na zužování cév, odkrvení svalů a tím celkovému a hlavně dočasnému zkracování jistých částí těla.

My ostatní jsme se ovšem soustředili na něco jiného. Jakoby nějakým obrovským dropem, ocitáme se v úplně jiném světě, mimo civilizaci. Přes loučku zurčí úzký potůček a do ostře říznuté zatáčky se tiskne nevelký hřbitov. Díky přísným zákonům rezervace to tu vypadá navlas stejně, jako když se v roce 2001 jel první Mahacup. Posvátné ticho ruší jen naše supění do proslulé stojky nad hřbitovem.


21.7. 3115
Dnes jsme začali výkopové práce. Postupujeme přesně podle záznamů Myšakova Krajčeho (pozn. vl. jménem Michal Páleník). Třeba na třetí stránce tento pozoruhodný jezdec, který nevynechal jediný závod Mahacupu, píše „…můj milý deníčku dnes v tréninku jsem zalít dobrej flek. Dokonce jsem si povodil Máru,ale on mi to zas smrknul následující jízdu. Vůbec si nejsem jistý jestli jsem udělal dobře s koupí RB. Bojím se, že mi praskne, stejně jako tomu dementovi Márošimu. Dnes mi na trati č. 1 vychcala vidle…“

A opravdu naše ultracitlivé senzory našly na jednom místě olejovou stopu a náš archeolog potvrdil, že tento druh oleje používal výrobce klasických vidlí Marzocchi 888, kterou měl na svém oři obutou i Myšakov. Tak to bychom měli. Trať č. 1 objevena pro současný vědecký svět.


29.7. 3115
Dnes jsme podrobně mapovali vrchol a sjezd Mahacupu 2002. Na začátku sjezdu jsme pohledem dlouze vychutnávali papírové motivační cedulky, které si tu v roce 2003 nalepil Veselka, aby se mu v rámci tréninku na závod lépe jezdilo. Poněkud roztřesené, až dojemně neumělé, afektovaně psané písmo dle grafologa výpravy prozrazuje silnou osobnost s výbušnou povahou zakápnutou lehkou dávkou hysterie: „Naprosto ideální pro tak obtížný závod takového typu.“

Pod tabulku jsme v rámci pietního aktu instalovali pamětní desku s Veselkovými selbstfotografiemi, které si tento borec pořídil na časovce v Sedlci, kdy při focení Tomáše Vally na stupních vítězů "nešťastnou náhodou" obrátil objektiv fotoaparátu proti sobě. Vznikly tak nádherné fotografie Veselkova očička a posléze celého jeho xichtu. Fotografie se zachovaly dodnes a já mám zde samozřejmě jejich kopie i s původním textem.

V půlce sjezdu jsme traverzovali na jihozápad, až jsme se dostali na příkrý sjezd Mahacupu 2003. Došli jsme tak na místo, kde byl ve vzrostlém smrku pracovníky rezervace před nedávnem restaurován obtisk zad Pavla Tondla, který zde tehdy neudržel řízení svého stroje a „poslal“ to do stromu.

Zítra se pokusíme najít místo, kde se dobrman, dle dostupných informací „zvící dobře vykrmeného vepře“, navíc prý „trpící hladem“, zakousl do lýtka Piera Céci na Mahacupu 2003. Naši zoologové si marně lámali hlavu jak vypadá „dobrman zvící dobře vykrmeného vepře“, ale ústřižek z Benešovských listů z 22.8. 2015 nalezený v archivu Národní knihovny nelže! Pier Céca přesně tuto formulaci uvedl ve stránkovém interview s redaktorem zmíněného deníku. Naším záměrem je „dobrmana zvícího vykrmeného vepře“ zhmotnit do sochy a zasadit na místě, kde k zákusu borcova, mimochodem dobře stavěného, lýtka došlo.

25.8. 3115
Prsty mi nervozně poskakují po klavesnici! Dnes jsme učinili objev, který jsem označil v úvodu deníku za obrovský skok pro lidstvo. V roce 2010 došlo v Čerčanech k nešťastné události. Odbory Mahacupu, které založil Majkl Shadows na počátku historie závodu a které si určily za cíl ochraňovat borce a stíhačky před krutými podmínkami tratí, které vymýšlel ďábelský Mahagoni, se vzbouřily. Trať byla prý toho roku obzvlášť peprná. Předáci odborů štípli Mahagonimu pohár Mahacup a při šíleném úprku před rozhořčeným Mahagonim ztratili tento cenný artefakt kdesi v temných hvozdech Chlumu.

A my jej dnes našli! Musíme jej ještě podrobit obsáhlému zkoumání a v laboratoři provést důkladnou restauraci, neboť některé destičky se jmény borců a stíhaček jsou nečitelné. Zatím nemůžeme přečíst rok 2004...

10.9. 3115
Dnes jsme museli práce na týden přerušit a z Chlumu se úplně stáhnout. A učinili jsme tak rádi! Ubytováni v pětihvězdičkovém hotelu Valla´s Tom na Festináriově třídě zvědavě dalekohledy sjíždíme Chlum a jeho okolí. Dokud Ho nespatříme. Ano, je to on! Mahagoni XVI. - pravnuk Mahagoniho právě prochází kolem hřbitova, aby připravil již 1114. ročník legendárního závodu…

Mahacup